Haber

Çin’deki Üretim Faaliyetleri Art arda Üç Ay Boyunca Genişlemeye Devam Etti

PEKİN, 31 Mart (Xinhua) — Çin’in imalat faaliyeti, ülkenin istikrarlı ekonomik toparlanmasının en son göstergesi olarak üst üste üçüncü ayda genişlemeye devam etti.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Cuma günü yayınlanan verilere göre, Çin’in imalat bölümü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında 51,9 oldu. Endeks Şubat ayında 52,6 olarak açıklandı.

50’nin üzerindeki bir varlık genişlemeyi, altındaki veriler daralmayı gösterir.

Büronun kıdemli istatistikçisi Zhao Qinghe, imalat bölümü satın alma müdürleri endeksinin Mart ayında genişlemeye devam ettiğini, ancak artışın geçen ayki yüksek baz nedeniyle daha yavaş olduğunu ve Çin’in ekonomik büyümesinde istikrarlı bir toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.

Endeksin alt kalemlerine bakıldığında üretim endeksinin 54,6’ya, yeni siparişler endeksinin ise 53,6’ya ulaştığı görülüyor ki her ikisi de genişleme ve daralma çizgilerinin oldukça üzerinde.

Ankete katılan 21 departmandan 13’ü bir önceki aya göre istikrarlı bir büyüme gösterdi. PMI fiyatlarına bakıldığında ise büyük ölçekli işletmeler yüzde 53,6, orta ölçekli işletmeler yüzde 50,3 ve küçük işletmeler yüzde 50,4 ile genişleme bölgesinde yer aldı.

Piyasaya olan inanç da önemli ölçüde arttı. İş görünümü endeksi 55,5 iken, ankete katılan tüm şubeler piyasaya inanç konusunda iyimser olduklarını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu