Teknoloji

Gaziantep’te Yepyeni Bir Bilim Merkezi Açıldı

2020 yılında inşaatına başlanan ve bir süredir ziyaretçilerini ağırlayan. Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi AçılışıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Gaziantep Büyükşehir Büyükşehir Lideri Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

merkezi temel bilimler, teknoloji ve yapay zeka dört ana tema üzerine delegasyon: uzay ve havacılık ve güç ve ekoloji. Merkezde, bu dört ana temaya odaklanan stant alanlarının yanında yer alan Teknogaraj, ulusal ve uluslararası teknoloji yarışlarına hazırlanan gençlerin atölye ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlendi. Gençlerin projelerinde ihtiyaç duyacağı şeylerortak alanda kullanım için araç, gereç ve ekipmanlar da mevcuttur.

Kalıcı ve süreksiz stant alanlarında bilim ve teknoloji öğreten mekanlar oluşturulur;

Merkezin ‘Temel Bilimler’ bölümünde matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında ziyaretçiler yer almaktadır. 43 kalıcı stant alan sunulmaktadır. ‘Uzay ve Havacılık’ bölümünde Ay’da yürüme deneyimindenUyduların ve uzay araçlarının çalışma mekaniklerinin anlatıldığı sergi alanlarından birçok uygulama yer alıyor.

Merkezde ayrıca küresel ısınma ve iklim değişikliği konulu geniş bir sergi alanı ve ‘ Yapay Zeka ve Dijital Yaşam’bölüm yer almaktadır.

Tüm bunlara ek olarak merkezde ortak alanlar, atölyeler ve araştırma ve yenilik alanları ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerin ve gençlerin bu alanlara olan ilgisini artırmak ve projelerine destek olmak amacıyla hizmet veren merkez ziyaretçilerini bekliyor.

Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi görselini buradan izleyebilirsiniz;

#ortaklık

vartohaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu