Haber

Meksika Savunma Bakanlığı: Askerlerin açtığı ateşte 5 genç öldü

Meksika’da ordu, 26 Şubat’ta minibüsle seyahat eden 5 gencin askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini itiraf etti.

Meksika basınında yer alan habere göre Milli Savunma Bakanlığı, Tamaulipas eyaletine bağlı Nuevo Laredo kentinde içinde 7 gencin bulunduğu minibüse güvenlik güçlerinin ateş açtığını doğruladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İçinde 7 kişinin bulunduğu minibüs, park halindeki araçlara çarparak farları sönük ve plakasız olarak bölgeden ayrıldı. Güvenlik güçleri bölgede keşif çalışması yaparken, bir araca ateş açtı. Şüpheli minibüs.” sözünü verdi.

Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 gencin yaşamını yitirdiği olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Olay günü bölgede toplanan bir grup, askerlere tepki göstererek taşlarla saldırdı. Askerlerin havaya ateş açarak kalabalığı dağıtması üzerine gerginlik bir gün sürdü.

İnsan hakları savunucularından tepki

Nuevo Laredo İnsan Hakları Komitesi lideri Raymundo Vazquez, 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada ordu mensuplarına “Şüpheli ve hareketli araç olarak gördükleri kişilere uyarı yapmadan yargısız infaz uyguluyorlar” diyerek tepki göstermişti. ifadesini kullanmıştı.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’u davet eden Vazquez, Cumhuriyet savcılığının ordunun suiistimallerini soruşturmak için harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

haber-demre.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu