Ekonomi

Şeker üreticileri ‘sabit fiyat’ uygulamasına geçiyor

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), 1 Eylül’e kadar şekerin fabrika çıkış fiyatında “sabit fiyat” uygulamasına başladıklarını açıkladı.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de 15’i kamu, 12’si özel ve 6’sı kooperatif olmak üzere 33 şeker fabrikası bulunduğuna, 2022/2023 döneminde 2,6 milyon ton pancar şekeri üretileceği belirtildi. Bu fabrikalarda üretim süreci devam edecek ve bu üretim ülkenin ihtiyacını karşılayacaktır. tatmin edici düzeyde olduğu söylendi.

İçinde bulunduğumuz pazarlama yılında stok planlaması ile arz ve talep istikrarına ilişkin gelişmelerin olumlu olduğuna vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:

“Dünya şeker fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle son bir yılda stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen gerilemeler yaşandı. arz istikrarını ve içinde bulunduğumuz pazarlama yılında gerçekleştirdiğimiz şeker üretimi adetini sağlamak amacıyla dünya şeker piyasalarında yaşanabilecek dalgalanmalara karşı herhangi bir risk taşımamaktadır.Bu gelişmeler çerçevesinde şeker üreticileri olarak sabit fiyat uygulamasına başlayacağız. 1 Eylül’e kadar şeker fabrika çıkış fiyatlarındaki cari fiyatlar baz alınarak, ülkemizin gıda güvenliğinin sağlanması ve ekonomimize yönelik olarak sabit fiyat uygulamasının uzun süredir sabit seyreden perakende fiyatlarına da olumlu yansıyacağı ifade edildi. • Destekleyici olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun ve sektör paydaşlarımızın bilgisine saygıyla sunarız.”

haber-kadinhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu