Haber

Ukrayna, kuvvetlerini kısmen Artyomovsk’tan çekiyor, şehir Rus kuvvetleri tarafından kuşatma altında.

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) lideri Denis Pushilin’in danışmanı Yan Gagin, Rossiya-1 televizyonuna şunları söyledi: “Düşman birliklerinin bir kısmını (Artyomovsk’tan) geri çekeceklerine dair istihbarat var. Bu karar düzenli ordu birimlerini ilgilendiriyor, bu nedenle seferberlik tarafından toplananlar ilerlememizi yavaşlatmak için yerinde tutulacak.”söz konusu.

Daha önce Sputnik, Madyar kod adlı Ukraynalı bir komutanın, birliğine Artyomovsk’tan çekilme emri verildiğini söylediğini bildirdi.

Gagin, Artyomovsk şehrinin neredeyse tamamen kuşatıldığını da belirterek, “Askerlerimiz şehir merkezine ilerledi, şehrin etrafındaki kuşatma çemberi daralıyor”ifadeleri kullandı.

Rusya’nın SSCB döneminden sonra Artyomovsk, Ukraynalıların ise Bahmut adını verdiği şehir, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Kiev kontrolündeki bölümünde yer alıyor. Şehir, Ukrayna ordusunun değerli ikmal hatlarından birinin üzerinde bulunuyor.

Kupyansk ise Ukrayna güçlerinin elinde tutmak için mücadele ettiği bir diğer şehir. Ukrayna ordusu, Harkov bölgesindeki Kupiansk şehrinin sakinlerini kısmen tahliye etmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu